Print page

Mõtteid 2012 aastast ja soovid järgmiseks.

Küünal

Aastavahetusel on kombeks veidi aeg maha võtta ja vaadata aastale tagasi ning miks mitte ka teha plaane tulevikuks. Meie perefirma sai alguse 2011 aasta teisel poolel ja kui meenutada, kuidas asjad kulgenud on, siis seda on üsna huvitav jälgida.

Kõik sai alguse sellest, et pärast kahte erinevat töökohta viimase 4 aasta jooksul oli selge, et minu loomus on siiski ettevõtja oma ning saigi otsima hakatud sobivat tegevusala. Veedad õpetavad, et parem on teha enda loomusele vastavaid ettenähtud kohustusi kasvõi halvasti, kui täita kellegi teise kohustusi parimal moel.

Olime aktiivsed abilised Tallinna Hare Krishna templi köögis ning ühel päeval soovis keegi tellida oma üritusele templi munkadelt pidusööki. Kuna kõik olid aga just sellel ajal millegagi hõivatud, siis pakuti seda võimalust meie perele. Peale väikest arupidamist võtsime väljakutse vastu. Tellija jäi rahule ning juba õige varsti tuli meile veel üks tellimus. Ja siis veel ja veel kuni keegi soovis tellida toitu nö ametlikult, firmale ja arvega. Järgmine käik oli täiesti loomulik jätk – registreerisime firma ja hakkasime pakkuma catering teenust.

Euoroopa Liit on toonud meile kaasa hunniku seadusi, aga positiivseks uudiseks osutus see, et täiesti ametlikult on võimalik valmistada toitu oma kodus juhul, kui turustada seda otse lõpptarbijale. See on tegelikult võimalus paljudele, kes sooviksid lisa teenida või siis meie sarnaselt ettevõtlusega tegelema hakata ilma eriliste lisakulutusteta.

Aga nagu elus ikka, siis Kõigekõrgema käigud on meie jaoks ettearvamatud. Kohe kui firma moodustatud, koduleht loodud ja vajalikud potid-pannid soetatud, kadusid kõik tellimused. Nuta või naera! Igatahes sai kohe selgeks, et kergelt ei tule midagi. Tuli idee hakata pakkuma inimestele oma teadmisi ja kogemusi ning nii hakkasimegi korraldama ajurveeda kokanduskursusi. Huvi tundus olevat ning asja hoogustamiseks tegime Cherry abil kampaania. 2011 aasta lõpus ja 2012 alguses oli meil väga põnev periood, kus meie majakest külastas kursuste jooksul üle 150 inimese, kellest enamus said kindlasti korraliku kultuurišoki.

Oli töökollektiive, kelle juht oli toonud oma töötajad nö „seotud silmadega“ kohale ning esimene pool tundi loengust oli näha hämmingus pilke, kes ei suutnud mõista, millest üldse jutt käib. On ju veedalik käsitlus toidust ja üldse elust esimesel kokkupuutel üsna ootamatu. Samas kõik kursused lõppesid väga mõnusa ühise energiaga ning meenutame siiamaani kõiki neid uskumatult toredaid inimesi, kes meie koju sattusid. Siinkohal suured tänud kõigile osalenutele! Huvitav oleks teada, kui palju meie kursus on inimesi mõjutanud, igatahes teame, et mõned osalejad on reaalselt muutnud oma toitumisharjumusi ja ka läbi selle oma elu.

Kursuste aeg oli põnev, aga siiski oli meil vaja saada väljundit oma põhitegevusele – toitlustamisele. Üks vanem kogenud inimene soovitas meil leida võimaluse turustada oma tooteid (maiustusi või pirukaid) kuskil kasvõi natukene, aga stabiilselt. Sai siis otsima hakatud mõnda kohta, kus oma müügilett püsti panna. Enamus kaubanduskeskusi vastas loomulikult meiesugusele tundmatule kaubamärgile eitavalt, variandid olid kuskil Lasnamäel kõrvalise kaubanduskeskuse koridoris ja veel mõnes kahtlases kohas. Igatahes tundus asi lootusetu.

Toitlustuskohale ei mõelnud me sellepärast, et puudusid igasugused rahalised vahendid ning erinevad fondid ei finantseeri teadupärast jaemüüki.

Ühel talvepäeval aga oli minu postkastis väga huvitav ja ootamatu pakkumine. Nimelt oli taasavatav Magistrali Kaubanduskeskus Mustamäel huvitatud meie äriideest ja oli valmis pakkuma väikest pinda kohe peaukse kõrval! Kusjuures nad olid valmis loobuma eelkokkuleppest ühe tuntud kohvimüüjaga. Pakkumine oli liiga ahvatlev vaatamata loomulikult krõbedale üürile.

Aega avamiseni oli vähe – alla 3 kuu ning veelkord: meil puudusid igasusused isiklikud rahalised vahendid. Oli aeg hakata esimest korda elus aktiivselt huvi tundma erinevate rahastajate ning fondide vastu. Kiired kursused Projektieksperdilt, kõvasti ajude ragistamist ning sellele järgnes täpselt 1 kuu pikkade päevadega äriprojekti kirjutamist. Siinkohal sooviks julgustada kõiki, kellel vähegi ettevõtluse soont: ühe korraliku äriprojekti läbikirjutamine on kuldaväärt kogemus, mis harib, aitab mõista ärikeskkonda nii kitsamalt kui laiemalt.

Igatahes meie tulemus oli Jackpot – EAS toetas meid 7 000 EUR ja lisaks Kredex käendas 75% ulatuses pangast saadud 12 000 EUR. Lisaks olid nõus meie riskantsele ärile õla anna panema meie kallid lähisugulased, nii et kogu eelarve moodustas koos käibemaksuga summas 27 000 EUR! Siinkohal veelkord: see summa tekkis täiesti tühja koha pealt, ilma omavahenditeta. Nii et siinkohal kõik töötud ja muidu murelikud – kõik on meie endi kätes, lihtsalt tuleb avada silmad, leida endas entusiasm ning teha pingutusi. Veedad õpetavad – selleks, et saavutada eesmärki, on vaja 2 komponenti:

 • Meie isiklikke jõupingutusi ning
 • Jumala armulikkust.

Ilma esimeseta, ainult teisele tegurile lootma jäädes on eesmärgi saavutamise võimalus nulli lähedane.

Eelarve lubas meil rajada endale korralik tootmisköök ning sisustada kauplus. 3. mail avas uksed koos kaubanduskeskusega meie väike Gauranga poekene. Loomulikult oli algus raske, kõige rohkem võttis energiat süsteemi loomine. Meil puudusid eelnevad kogemused köögi töö ja jaemüügi korraldamises, olime mõlemad tegelenud elus hoopis teiste valdkondadega.

Üsna kiirelt sai selgeks, et äriplaani prognoosid läbimüügi osas olid olnud liiga julged. Lühidalt – oodatud kasum jäi tulemata. Sügiseks oli selge, et samamoodi jätkamine on ettevõttele nö enesetapp ning algas aktiivne lahenduste otsimine. Energia oli otsas, raha oli otsas ja mingi hetk oli ka Jumala armulikkus otsas :-(

Sai kohtutud mitmete väga toredate ja asjalike inimestega ning otsitud aktiivselt erinevaid lahendusi, aga ükski siiski ei pakkunud raskele olukorrale väljapääsu. Ühel vihmasel sügisõhtul oli asi otsustatud – oleme sunnitud oma poekese sulgema!

Tegime üürileandjale loobumisavalduse ning hakkasime oma asju kokku tõmbama. Hinges oli raskus ning kõige suurem kahjutunne oli seotud sellega, et meil oli siiski palju inimesi, kellele meie tegemised ja tooted meeldisid.

Kuid nagu paremates filmides ikka – sisuliselt viimasel hetkel ilmus välja meie Päästja. Küll mitte jüngrite, pikkade tumedate juustega 30 aastates meesterahvas, ka mitte tumesinise nahavärviga ning flöödiga poisike, aga nende poolt saadetud esindaja siiski. Nimetamegi teda siis siin Päästjaks. Igatahes peale väga mitmeid ja pikki arutelusid hakkasid meil tekkima üsna ootamatud lahendused.

Meie Päästjal meenus, et tal on Tallinnas ruumid, mis on juba mitu aastat oodanud üürnikku. Samuti ei olnud ta mitte kuidagi nõus mõttega, et me peaksime oma tegevuse lõpetama. Nii on saanudki hoo sisse täiesti uus projekt. Praegu käivad hoogsad remonditööd ning lähinädalatel kolime oma tootmisköögi hoopiski Tallinnasse palju avaramatesse ruumidesse!

Ning poe sulgemise asemel hoopis laieneme ning uusi plaane on mitmeid, üks neist on avada 2013 aasta esimesel poolel lisaks teine müügipunkt, kus plaanikohaselt on võimalus kohapeal einestada ning proovida maitsvaid veedalikke taimetoite. Ehk siis uus taimetoidu kohvik.

Mida me oleme sellest sündmuste- ja teguderohkelt aastalt õppinud?

 • Usalda märke, lase elul voolata ja liigu sinna, kuhu Sind juhitakse. Kõige olulisem on ise mitte Looja plaane ära rikkuda. Ehk teisisõnu – tuleb hakata tööriistaks Jumala käes ja usaldada Teda, sest Tema teab, mis on meile parim. Elu on seiklus!
 • Võta nö labidas kätte, tee ise esimene samm – jõupingutus, ning ülejäänu tuleb juba iseenesest.
 • Ka kõige raskemast meile tunduvast olukorrast on väljapääs, kui me oleme oma soovides siirad ja omakasupüüdmatud
 • Tee asju, mis vastavad Sinu loomusele! Kuidas neid ära tunda? Nende tegemine teeb Sind õnnelikuks, tuleb Sul hästi välja ja Sa teed neid tegelikult spontaanselt.
 • Ükskõik, mis juhtub ja kuidas Sinu ettevõtmised lähevad, kui Sa oled andnud endast parima, siis pole muretsemiseks põhjust. Veedad õpetavad – selleks, et olla õnnelik peame loobuma oma töö viljadest ning keskenduma oma tegevusele.

Mida me ootame 2013 aastalt?

 • Ootame, et meil jätkuvalt oleks võimalik teisi teenida ning pakkuda parimat, mida suudame anda.
 • Soovime luua tasapisi interneti keskonna, kus inimesed saaksid väärtuslikku praktilist informatsiooni toitumise kohta läbi iidsete veedalike teadmiste. Need on kuldaväärt teadmised, mis muudavad meid tervemateks nii kehaliselt kui ka psüühiliselt. Ning mis kõige olulisem – nad rahuldavad ka meie hinge vajadusi.
 • Meie kohviku avamist me ei julge oodata, muidugi oleks see super, aga jätame selle lõpliku teoks saamise siiski kõrgematesse kätesse :-)
 • Ootame, et üha rohkem inimesi leiaks praeguses vaimsete muutuste ajas endale oma tee ja läbi selle rahu ning rõõmu südamesse!


Ilusat aastavahetust kõigile ja veel paremat tulevat aastat!

Teie teenistuses,
Virko ja Merle

Leave a Reply

Viimased postitused

Close
Liitu meie uudiskirjaga!
Saadame Sulle:
 • Testi oma kehatüübi määramiseks
 • Toitumise nõuanded just Sinu kehatüübile
Telli test ja nõuanded!